Секрети паяння
Перший секрет - правильне застосування припою і флюсу. Припій - легкоплавкий металевий сплав, яким спаюють провідник та з виводами деталей. Кращий припій - чисте олово. Однак воно дороге і використовується у виняткових випадках. Під час радіомонтажу частіше застосовують олов'яно-свинцеві припої. По міцності спаювання вони не поступаються чистому олову.
Плавляться такі припої при температурі 180 - 200° С. Раніше їх маркували трьома буквами ПОС (припій олов'яно-свинцевий), за якими двозначне число, що показує вміст олова у відсотках, наприклад ПОС-40, ПОС-60. Для цілей аматорського конструювання краще брати припій ПОС-60. А взагалі підійде будь-який «модний» припій, який продається намотаним на пластмасові котушки, тощо.
Флюси - це протиокислюючі речовини. Їх застосовують для того, щоб підготовлені до паяння з’єднання деталей або провідників не окислювалися під час паяння. Без флюсу припій може не закріпитися до поверхні металу. Флюси бувають різні. Наприклад, для ремонту металевого посуду користуються «паяльною кислотою» - розчином цинку в соляній кислоті. Паяти радіоконструкції з таким флюсом не можна - з часом він зруйнує пайку. Для радіомонтажу треба застосовувати флюси, в яких немає кислоти, наприклад, каніфоль. У магазинах ви, напевно, зустрічали смичкову каніфоль, якою музиканти натирають смички своїх інструментів, - її також можна використовувати для паяння.
Щоб паяти у важкодоступних місцях, бажано запастися рідким флюсом. Для його приготування каніфоль подрібнюють в порошок і додають борний спирт (кращий варіант) або гліцерин. Помішуючи розчин паличкою, підсипають каніфоль до утворення густої кашоподібної рідини. Такий флюс наносять на місця пайки тонкою паличкою або пензликом.
Другий секрет - чистота жала паяльника і температура його нагріву. Якщо жало брудне, ним важко працювати. Припій буде плавитися, але до поверхні жала не пристане. Жало обов'язково треба зачистити і залудити, тобто покрити його тонким шаром припою. Робиться це так: розігрійте паяльник і зачистіть його жало напилком або наждачним папером, занурте жало в каніфоль, а потім розплавте ним шматочок припою. В цьому розплавленому припої поводіть жалом так, щоб вся його поверхня покрилася шаром припоєм. Процедуру лудіння жала потрібно робити щоразу, як тільки побачите, що розплавлений припій погано розтікається по жалу. Справа у тому, що з плином часу жало покривається окислювальним нальотом темного кольору, який перешкоджає хорошому контакту між припоєм і жалом.
Третій секрет - чистота поверхонь, які спаюються. Місця провідників і деталей, призначених для паяння, повинні бути зачищені до блиску. Добре зачищений провідник кладуть на шматок каніфолі і достатньо прогрівають паяльником. Каніфоль швидко розплавиться, а припій, який є на паяльнику, розтечеться по провіднику. Обертаючи провідник і повільно рухаючи по ньому жалом паяльника, домагаються рівномірного розподілу припою по поверхні провідника. Тільки не перестарайтеся, багато деталей не можна сильно нагрівати.
Четвертий секрет - правильне з'єднання провідників і хороше прогрівання місця спаювання деталей. Якщо ви паяєте транзистор, притримуйте пінцетом його виводи, щоб уникнути їх перегріву. Якщо потрібно спаяти кінці двох залуджених провідників, щільно стисніть їх один з одним і до місця їхнього зіткнення доторкніться паяльником з краплею припою на кінці жала. Як тільки поверхні прогріються, припій розтечеться і заповнить проміжки між провідниками. Плавним рухом паяльника розподіліть припій рівномірно по всьому місцю спаювання. Тривалість паяння не повинна перевищувати 5 секунд. Припій швидко твердне і міцно з'єднує деталі. Однак не варто зрушувати з місця щойно спаяні провідники ще протягом 10 секунд.
Під час монтажу потрібно враховувати, що, налагоджуючи конструкції, доводиться перепаювати провідники або замінювати деталі. Наприклад, кінці деталей, які з'єднуються із загальним провідником у відповідності зі схемою, слід припаювати не в одній точці, а на деякій відстані один від іншого. Не рекомендується закручувати кінці деталей навколо провідника.
Пам'ятайте, що під час паяння виділяються шкідливі для здоров'я пари олова та свинцю. Ні в якому разі не можна нахилятися над місцем паяння і вдихати випари. Влітку намагайтеся паяти біля відкритого вікна, взимку частіше провітрюйте приміщення під час роботи. Закінчивши паяння, обов'язково вимийте руки теплою водою з милом.
|