Як підключити школу до Інтернет?
Відповідь на це питання все частіше шукають директори шкіл у світлі необхідності впровадження інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) у навчально-виховний процес. Цьому питанню була присвячена і вчорашня нарада при обласному управлінні освіти. На жаль наш район тут опинився не в лідерах. Отже відповідь на питання, яке винесено в заголовок, буде шукати кожний директор школи не підключеної до світової мережі.
А питання дійсно існують, позаяк у цій комунікаційній справі немало суто технічних нюансів. Єдиного шаблона дій для кожного директора школи, навіть у межах одного району, не створено. Відтак, спробуємо той шаблон створити, а принагідно, чіткіше прояснити шлях досягнення мети.
Отже, загальний принцип постачання Інтернету в умовах Носівського району станом на сьогодні.
На сьогодні послугу з постачання Інтернету в нашому районі здійснюють декілька операторів. В Носівці це переважно "Укртелеком” з технологією ADSL. Його сигнал від постачальника до споживача транспортується по існуючим телефонним лініям. І хоч довжина ліній, які може подолати АDSL-сигнал, обмежена всього декількома кілометрами, носівським зв’язківцям вдалося подати Інтернет до районної гімназії, шкіл №1 і №3. Ведуться роботи по вирішенню питання по школі №2. Усі інші потенційні споживачі Інтернету, до яких нема технічної можливості подати Інтернет-сигнал від "Укртелекому”, змушені шукати інші джерела сигналу.
При цьому в Носівці і в районі послугу з подачі Інтернет-сигналу надають всі існуючі оператори мобільного зв’язку. Проте певні рекламні телевізійні трюки щодо їх можливостей спроможні ввести в оману. Наприклад, телевізійна реклама щедро обіцяє велику швидкість Інтернету, але при цьому замовчує, що така швидкість забезпечується тільки у містах (здебільшого обласних центрах), де поряд розташовані базові станції 3G. А в нашому регіоні такою базовою станцією представлений лише "Інтертелеком”. Тому всі інші оператори поки що йому програють. Але і тут є трюк: пропонується безкоштовно (або за символічною ціною) модем. Так робить, наприклад, "Київстар”. І наші люди часто "западають” саме на цю спокусу. Потім з’ясовується, що Інтернет від "Київстар” надто повільний.
Тобто, при приблизно паритетних цінах вартості одного гігабайта інформації (у різних пакетах – по різному) на сьогодні об’єктивно швидкодія "Інтертелекому” суттєво переважає швидкодію "Київстару” і, тим більше, інших "мобільників”. І хоч "Київстар” пропонує модеми за символічною ціною, немало його абонентів, які спокусились на цю ціну, змушені були пізніше перейти на обслуговування до "Інтертелекому” саме внаслідок недостатньої швидкодії Інтернету від «Київстар».
Для тих, хто не сповна уявляє поняття "швидкодії” зазначу, що приміром художній фільм швидкість "Інтертелекому” здебільшого дозволяє дивитись в режимі он-лайн. У той час, як через "Київстар” такий фільм весь час "тормозить”, тобто перегляд можливий лише після попереднього його "скачування”, що суттєво збільшує витрати часу користувача для досягнення одної і тої ж мети. А час, як відомо, потрібно цінувати.
Хтось скаже, навіщо, мовляв, учням дивитися фільми? Якщо художні, то, можливо, й так. Але ж в Інтернеті вже тисячі навчальних фільмів і творчий учитель обов’язково збагачуватиме свій урок фрагментами з цих фільмів. Так що задовільна швидкодія для шкільного Інтернету має бути забезпечена безумовно, якщо мова ведеться не про факт підключення школи до Інтернету, щоб перед кимсь першим відзвітуватись, а про його повноцінне використання у навчально-виховному процесі.
Хочу загострити увагу, що я нічого не маю проти "Київстару”, найдосвідченішого оператора на українському ринку, телефонними послугами якого користуюся чи не з моменту його появи. Але у випадку з якістю постачання Інтернету в нашому районі "Київстар” поки що програє. Отже стає очевидним, що по швидкодії на території нашого району потрібно обирати послугу від "Інтертелекому”.
А як з покриттям території району?
Базова станція "Інтертелекому” знаходиться на Носівському цукровому заводі. У радіусі до 10 км навколо базової станції приймання сигналу можливе на внутрішньомодемну антену. Тобто, щоб отримати послугу з постачання Інтернету від "Інтертелекому” достатньо придбати відповідний модем і під’єднати його до USB на ПК. Для тих, хто знаходиться далі 10-ти км від базової станції, необхідно буде, крім згаданого модему, придбати невеличку антену (подібна до телевізійної) і відповідний кабель. Антена має бути встановлена не далі 15 метрів від модему і скерована в бік базової станції.
Цих порад достатньо для всіх шкіл нашого району. "Інтертелеком” "покриває” район повністю. Проте, на кордонах району можливий прийом Інтернет-сигналу з інших базових станцій. Приміром, Держанівка, Адамівка і хто поряд з ними, можуть приймати сигнал "Інтертелекому” з базової станції в Козельці. Також з Козельця, або з Ніжина можуть приймати сигнал Лихачев і Хотинівка. Плоске і Мрин можуть користуватися сигналами з Ніжина. До слова, в Ніжині є ще один постачальник ефірного Інтернет-сигналу – "Піпл-нет”. Але "Піпл-нет” не має свого представництва у нашому районі, що, можливо, ускладнить процедури розрахунків за послуги.
Ще в районі, як і повсюдно, можливий прийом Інтернет-сигналу безпосередньо із штучного супутника Землі. При казкових перевагах ця послуга, як і необхідне обладнання, є надто дороговартісними. Тим більше, для наших шкіл. Тому "супутникову тему” закриваємо без обговорення.
Що ж ми матимемо після придбання модема (300-400 грн.), антени (300-350 грн.) і кабеля (1 метр – 3-3,5 грн.)?
Орієнтовно, за 700-800 грн., ми отримаємо швидкісний Інтернет-сигнал для одного комп’ютера. Якщо комп’ютерний клас з’єднаний у мережу, то сигнал подається до USB-входу головного ПК і далі роздається за волею вчителя. На даний момент з невстановлених мною причин припинено реалізацію USB-роутерів за допомогою котрих можна було б прийнятий Інтернет-сигнал роздати на декілька ПК не об’єднаних в локальну мережу. Проте, якщо існує попит, то пропозиція має з’явитись.
Вартість послуг. З моєї точки зору, для школи найоптимальніший тариф "Вільний доступ” у якому вартість скачаної інформації (не більше одного Гігабайта) 5 гривень за добу. На сьогодні, якщо не для пустощів, то одного Гігабайта буде цілком достатньо. Якщо для користування Інтернетом визначити, скажімо, 5 днів на тиждень, то місяць користування буде коштувати 100 грн.
Ложка дьогтю: для підключення послуги з постачання Інтернет-сигналу юридичні особи, крім придбання обладнання, ще мають подати представнику "Інтертелекому” десь біля 10-ти різних документів (при нагоді виясню і доповню).
Офіційним представником "Інтертелекому” на території Носівського району є Микула Сергій Михайлович: магазин "ТТМ” по вул. Вокзальній 10-Б (навпроти "Голівуду”).
Питання вивчав Василь Кияниця, директор Носівської СЮТ
© 2012.
Корисне посилання, або "як це робиться у людей" |