з ведення ділової документації в позашкільних навчальних закладах, яка вводиться з вересня 2012 року
Інструкція серйозна. Місцями нагадує настанови пілоту винищувача (я служив в авіації і знаю що кажу). Звичайно, чим суворішими будуть вимоги до діловодства в ПЗ, тим комфортніше буде різним перевіряючим службам. Але, на жаль, на сьогодні позашкільні заклади, зокрема районної практично повсюдно дотаційної ланки, які у зв’язку з фінансуванням «за залишковим принципом» знаходяться на межі виживання, навряд чи поліпшенням діловодства будуть врятовані.
Не маловажно й те, що ця інструкція суттєво посилює вимоги до кваліфікації діловода позашкільного закладу. В умовах реального райцентру нині нерідко важко знайти діловода для міської, чи районної ради. А тут ще й шукати не доведеться, бо в штатах ПЗ, принаймні знову ж таки районної ланки, процент яких в структурі позашкільної освіти в Україні є найвищим, на сьогодні нема діловодів. Такі не передбачені й в «Примірних типових штатних нормативах», якими все ще тільки дратують позашкільників і які ще не відомо коли стануть реальним документом. Отже діловодство «лягає» або на директора закладу, або на методиста, які й так на сьогодні, мають суттєві навантаження від виконання прямих обов’язків. Врешті вони мають повне право не погодитись на виконання додаткових (на сьогодні – дуже відповідальних!) обов’язків, які не були погоджені з ними при прийомі на роботу і на які їх не навчали в ВУЗах, навіть за умови 200-гривневої доплати. Що робити?
Наступне. Введена інструкція передбачає ведення діловодства із застосуванням комп’ютерних засобів. Не знаю як у кого, але в нашій СЮТ офіційно від держави, яка тут виступає у ролі замовника форм документів, за всю історію не було отримано жодного персонального комп’ютера здатного працювати з програмою WORD. Вже не говорячи про друкуючий пристрій, який необхідний для відтворення на паперових носіях набраних на ПК документів. Складається враження, що документ на підпис Міністру готували особи, які не знають реального стану справ на місцях. То ж як діяти далі? Продовжувати писати протоколи педрад «від руки», чи чекати комп’ютери?
Відтак, ні до чого не закликаючи і цілком усвідомлюючи важливість цього документа, хотів би відзначити його неузгодженість із матеріальною складовою великої частини низових ПЗ України у яких не те що комп’ютера нема, а нерідко нема за що купити пачку паперу А4, про що знаю від колег директорів і не тільки своєї області. Не на таку новацію очікували жебракуючі позашкільники. Про їх сподівання немало написано і на нашому сайті.
Ця інструкція називається "Примірна". Типові штатні нормативи, які тут згдуються і на які у статті є посилання - також "Примірні". Другі - не виконуються. То може й з цією інструкцією так само? Тим більш, що від її дії чомусь позбавлені спортивні школи? Про що так і написано в п. 1.2.
"1.2. Інструкція встановлює перелік обов’язкової організаційно-розпорядчої документації для керівників та інших працівників позашкільних навчальних закладів, правила документування діяльності закладів системи освіти (крім дитячо-юнацьких спортивних шкіл)." За що їм така честь?
Відповідь: Ну, бачите, документ, який Ви назвали "першим" не виконується з боку державних органів. У нашій країні цим органам можна все. А от коли позашкільники не стануть виконувати "другий" документ, то по ним "вдарять" всі контролюючі структури. І вони, звичайно, не сприймуть наші пояснення на кшталт "як держава до нас, так і ми до держави"... Відносно виведення з під дії "Інструкції" спортивних шкіл - і сам нічого не розумію. Такі ж заклади, як і ми... Можливо для них буде (чи вже була?) інша "Інструкція"? Приміром, у нас ліве поле в документі має бути 3 сантиметри, а у них 2 з половиною. Або у нас "Відбиток печатки ставиться таким чином, щоб він охоплював останні кілька літер найменування посади особи, яка підписала документ" (п. 3.15) - а у них буде якось по іншому? Про ширину полів я тут написав не випадково. Ви зверніть увагу як відділи освіти економлять папір на ширині полів, величині шрифтів і інтервалах. Ми цього робити не зможемо, як і не зможемо друкувати на зворотній стороні листа - бо від нині для нас ці параметри суворо регламентовані. Хтось скаже "дрібниця"? Ні, в "масштабах всей страны" - це тонни паперу, який куплять позашкільники.
А де прочитати цю інструкцію? Ви тут вже обговорюєте, я її ще не бачила?
Відповідь: Ви ше щасливі! "Клікніть" мишею по символічному зображенню інструкції під заголовком статті - Вам буде запропоновано "відкрити", чи "зберегти" інструкцію - оберіть потрібне.
але ж вимоги цієї інструкції стосуються тільки ділових документів а всі внутрішні можна друкувати економлячи папір (методичні рекомендації, положення і інш.).