Чи зробили б юні техніки точніш?
Перше враження від перегляду публічної кадастрової карти України важко назвати позитивним. Адже було стільки розмов про фантастичну точність меж ділянок, визначених за допомогою супутникової навігації…
На фрагменті вище центр Носівки, де й наша СЮТ. Світло-блакитним кольором позначені вже приватизовані на сьогодні ділянки на які власники мають Державні акти з кадастровими номерами і «супутниковими координатами». Як вже зазначалось, такі координати супутник повідомляє при визначенні у натурі з точністю до одиниць сантиметрів! Чим тоді пояснити, що наведені на фрагменті ділянки повсюдно «наповзають» на дороги, одна на одну? А по центру фрагменту (центр Носівки!!!) одна з ділянок взагалі пересікає упоперек вісім інших приватизованих ділянок?! Вражаюча непрофесійність і недбалість людей, яким була довірена робота з надточними вимірювальними приладами?
І такий стан оприлюдненої карти по всій території України. «Приватизованими» виявились фрагменти русел річок, доріг, забудови. Від перегляду карти декому з недавніх «щасливчиків-приватизаторів», які витратили на виготовлення документації немалі кошти, ставало зле… І головне питання: «Що робити?».
Спробою відповіді на це питання, певне, можна вважати інтерв'ю газеті "Сегодня" Голови Держземагентства України Сергія Тимченка. Ось воно:
Неточності в земельному кадастрі не вплинуть на право власності та будуть виправлені
Неточності з відображенням інформації про земельні ділянки, знайдені в публічній кадастровій карті, не впливають на право власності на землю громадян і незабаром будуть виправлені. Про це в інтерв'ю газеті "Сегодня" розповів Голова Держземагентства України Сергій Тимченко.
"Знайшовши неточності в публічній кадастровій карті, турбуватися, а тим більше панікувати не слід. Земельні ділянки залишаються на своїх місцях, паркани навколо них - теж. Документи, які є у вас на руках як у власників ділянок, повністю підтверджують ваше право власності. І те, що ми бачимо на публічній кадастровій карті, лише відображає ті помилки, які проявилися при перекладі паперових архівів в електронний формат. Звичайно, помилок там достатньо, але це не критично ", - підкреслив голова Держземагентства.
Як передає кореспондент «proIT» з посиланням на прес-службу Держземагентства, при роботі над проектом фахівці земельного відомства перевели в цифровий формат майже 100 млн. документів різної якості даних і різного стану. З них тільки 17 млн. - Державні акти на землю, видані за всі роки незалежності. Технічних помилок при реалізації такого масштабного проекту уникнути неможливо. Через це пройшли всі цивілізовані країни, які переходили з паперу на "цифру". Наприклад, у Британії й досі виправляють огріхи в електронному кадастрі.
Як пояснив Тимченко, для того щоб скласти весь необхідний пакет технічних документів на земельну ділянку, потрібно провести необхідні геодезичні вимірювання, виїжджаючи безпосередньо на місце. Але часто ліцензіати навіть не утрудняли себе виїздом і прив'язували координати в прямому сенсі слова «від ліхтаря».
У Держземагентства для вирішення цих проблем розробили єдину державну систему координат для всієї країни і перевели в неї відповідні дані. Всі неточності публічної кадастрової карти будуть виправлені в короткі терміни, якщо люди будуть звертатися до райуправлінь органів земельних ресурсів на місцях або за допомогою функції зворотного зв'язку, яка передбачена на відомчому сайті. Заповнивши спеціальну форму і відсилаючи за вказаною адресою, громадянин фактично робить заявку на виправлення помилки. Також в земельному відомстві відкрили гарячу лінію (0-800-502-528), яка буде займатися вирішенням подібних питань.
"Я переконаний, що цю проблему швидше ми зможемо вирішити саме за заявницьким принципом. Досить вказати нам на помилку, і ми її виправимо без всякої бюрократичної процедури. Багато виправляються автоматично, для цього були розроблені спеціальні програмні продукти. При цьому, зрозуміло, мова не йде про так звані спірні ділянки, де сусіди ведуть війну за кордон. Рішення по ним необхідно домагатися в судовому порядку", - уточнив Сергій Тимченко.
P.S. Я не геодезист, а звичайний громадянин. Однак, після прочитання цього інтерв’ю, запитань з’явилось більше, ніж було. Найголовніше: як «неточності публічної кадастрової карти будуть виправлені в короткі терміни, якщо люди будуть звертатися до райуправлінь органів земельних ресурсів на місцях»? Ви бачили які там черги з ранку й до ночі? Про які «короткі терміни» йде мова за українських реалій? Наступне: хіба «уточнення» можливі без нового виїзду на місцевість і повторного визначення координат? Хіба це можна зробити з Києва, якщо навіть дійсно «земельні ділянки залишаються на своїх місцях, паркани навколо них – теж»? А потім ці нові «уточнені» координати (знову ж таки, де гарантія, що нові будуть точнішими за попередні, якщо робитимуться навіть іншими особами?) потрібно буде внести ж не тільки в цю кадастрову карту, а й до Державних актів власників? Видавати нові бланки цих актів, чи робити виправлення в наявних? Фактично виходить так, що все треба переробляти. Чи хтось вірить, що це буде безкоштовно???
З іншого боку, від фахівців, які «в темі», є інформація, що в координати, які отримуються від супутників, військові вносять зумисні похибки, про що дрібним шрифтом відверто повідомляється в інструкціях до GPS навігаторів. Тому, щоб точно визначити координати навіть якоїсь однієї точки, потрібно здійснити фіксацію її за допомогою декількох різних навігаторів і з декількох супутників за участі наземних коректуючих станцій. А отримані дані опрацювати спеціальними програмами видалення похибок. Тільки після такої роботи результат можна вважати точним… Але чи потрібна людям така точність, коли в усі віки межі підтверджувались сусідами, а ділянки «прив’язувались» до відповідних реперів? Тим більш, що сам Голова Держземагентства України у цьому інтерв’ю відверто зазначає, що «земельні ділянки залишаються на своїх місцях, паркани навколо них - теж. Документи, які є у вас на руках як у власників ділянок, повністю підтверджують ваше право власності». Тоді навіщо дядькові у селі супутникові координати, навіть якщо він вирішить продати землю іншому дядькові? А якщо ж ці координати потрібні державі (чи тим, для кого це робиться?), то нехай знімають і малюють їх у своїх картах. За свій, а не за людський рахунок!
Відтак «супутникова затія» стає дуже схожою на банальну аферу з викачування коштів з населення. А що думають фахівці?
На сьогодні саме такі реалії
Матеріал підготував Василь Кияниця, депутат від округу №1 Носівської МР, директор СЮТ. |