Антени для наземного цифрового телебачення
Отже, перші 10 тисяч сет-топ-боксів, які поступили в Україну, пройшовши сертифікацію, були розкуплені у торговій мережі за декілька днів. Надходить наступна партія. Населення, не зважаючи на порівняно високу ціну новинки, приступило до переозброєння домашнього телевізійного парку. Врешті, так і мало бути.
З поки що незначного досвіду реалізаторів сет-топ-боксів вдалося з’ясувати, що основні дзвінки від «ощасливлених» покупців стосувалися підключення ресиверів до телевізорів. Дехто не змогли цього зробити самостійно на достатньому технічному рівні. Здавалось би все просто: зовнішню, чи кімнатну, ТВ-антену слід увімкнути в тюнер, а вихід тюнера з’єднати відрізком кабелю з комплекту цього ж тюнера з антенним штекером (роз’ємом) телевізора. Сам тюнер слід увімкнути в кімнатну побутову розетку 220 Вольт. Все. Далі всі налаштування здійснюються з пульта тюнера.
Отже в одних «постраждалих» були виявлені неякісні пайки (або і їх повна відсутність) між антенним кабелем і штекером, в інших – непрацюючі антени. Тобто причини виявились не пов’язаними із придбаними сет-топ-боксами. Тому тим, хто ще не придбав сет-топ-бокси, але хоче у майбутньому дивитися надвисокоякісне (HD) телебачення, слід упевнитися, що їх домашнє антенне господарство все ще не вийшло з ладу внаслідок природного старіння від тривалого невикористання (бо дивились супутникове ТБ).
Тепер про антени. Дякувати Богові, майже всі антени, які нині забезпечують нам ефірний наземний телеприйом годяться і для перегляду усіх 32-х програм (поки що 25) цифрового ефірного телебачення. З антен, які нині у населення, найбільше так званих «польських» і широкосмугових "хвильових каналів" (в народі – «граблі»). Також трапляються логоперіодичні. Всі вони підходять і для подальшої експлуатації.
Якість прийому. Всі за життя добре засвоїли, що чим слабкіший телесигнал, тим стає гіршою картинка на екрані – зображення «сніжить», зривається, звук «шипить» тощо. Цифровий формат мовлення має одну дуже важливу перевагу перед аналоговим - перешкодозахищеність. Чи сильний, чи слабкий сигнал надходить від телецентру – це буде видно тільки на індикаторі потужності сигналу. На якості телекартинки це не буде відображатись ніяк. І ще є перевага: можливість отримати зображення гарної якості від відбитого сигналу. Тобто не обов'язково, щоб була пряма видимість приймальної антени на антену передавальної телевежі.
Увага! Доповнено автором пізніше: На жаль, вказана стаття була написана мною коли в Україні ще тільки но почали з'являтися перші ресивери. Подальша статистика і досвід сервісних інженерів засвідчили, що "польська решітка" у багатьох випадках погано придатна для українського цифрового ТБ. Також здебільшого не придатними виявилися кімнатні антени. На сьогодні найкращі результати досягаються застосуванням зовнішніх високоскерованих антен типу хвильовий канал та логоперіодичних. Більш детально можна почитати тут. Перший досвід також виявив і недостатню завадозахищеність ресиверів, особливо "Тримаксів", про що більш детально можна почитати тут.
Висновок. Проблеми з практичною реалізацією цифрового ТВ в Україні виникли. Хоч не мало є й задоволених - багато залежить від взаємного розташування передавача і приймача, антени, електромагнітного стану в місці прийому, тощо. Нерідко не обійтись без фахівців. То ж поки що не варто бігти до магазинів за приставками - не все так однозначно, як рекламувалося раніше. Можна пробувати придбавати приставки "із застереженням": якщо виникнуть проблеми з прийманням, щоб можна було повернути. Можливо, до 2015 року (кінцевого терміну переходу на цифрове ТБ) щось буде ще змінено, чи виправлено.
© 2012р.
Детальніше почитати про типи антен і подивитись їх зовнішній вигляд на цьому сайті. |