Скільки коштуватиме цифрове телебачення пересічним українцям?
Телекомпанії, які виграли конкурс на ефірне цифрове мовлення, уже транслюють свої передачі в двох форматах - аналоговому і цифровому. Так що, маючи відповідне обладнання, в Україні вже можна дивитися ефірну цифру.
Інша справа, що сигнал стандарту DVB-T2 (MPEG-4), який поки транслюється відкрито, з часом закодують, і власникам "неправильних" приставок і телевізорів доведеться оновлювати і докуповувати техніку.
За даними адміністратора цифрових частот - компанії Зеонбуд, сьогодні в цифрі віщають 22 з 28 загальнонаціональних каналів. Це Інтер, ТРК Україна, 1 +1, УТ1, ICTV, Ентер-фільм, Тоніс, СТБ, ТЕТ, MTV Україна, Новий канал, М1, 5 канал, Ентер-мьюзік, Погода ТБ, Мега, та інші. Але приймати цифровий сигнал поки що можуть тільки власники DVB-T2-ресіверів або тих нечисленних поки моделей телевізорів, в яких такий ресивер встановлений за замовчуванням.
«Правильні» приставки
За словами представників ринку, пристрої під формат передачі сигналу DVB-T2 в Україні вже є. В залежності від виробника і характеристик, а також від місця покупки, цифровий ефірний ресивер такого формату може коштувати від 800 грн. до 3300 грн., а окремі DVB-T2 приставки до ресиверів - близько 350 грн. Більшість телевізорів у будинках українців сьогодні мають вбудований ресивер DVB-T, але фахівці стверджують, що без придбання ресивера не обійтися.
"Правильні", сертифіковані телевізійні приставки (вони ж сет-топ-бокси), які дозволять приймати цифрове ефірне ТБ формату DVB-T2, доставлять в Україну вже в другій половині лютого, і до березня вони почнуть з'являтися в роздробі. Перша партія складе близько 200 тис. пристроїв. Це будуть пристрої китайської компанії Strong. Учасники ринку нагадують, що приставки цього виробника використовувалися при спробі побудувати цифрове мовлення в Одеській області за стандартом DVB-T.
У Державному комітеті з питань телебачення і радіомовлення провели дослідження цін на пристрої. За словами глави комітету, Олександра Курдіновича, на прилавку ціна приставки може скласти від 480 до 550 грн. З урахуванням митних зборів та ПДВ. "У нас є в планах запропонувати Кабінету Міністрів підготувати зміни до закону про єдиний митний тариф, щоб обнулити митний збір на ці передавачі", - повідомив чиновник. Якщо такий проект буде прийнятий, приставки можуть подешевшати на 10%.
Влада обіцяє купити пристрої для малозабезпечених сімей, яких в Україну, за підрахунками Нацради з телебачення і радіомовлення, більше мільйона. Цього року в бюджеті виділено 350,12 млн.грн., Чого вистачить на 800 тис. сімей, ще 700 тисячам обіцяють приставки в наступному році - коли заплановано початок відключення аналогового ТБ. Пристрої для пільговиків з'являться орієнтовно в червні. Нужденні, швидше за все, будуть визначатися з урахуванням тих категорій, які отримують субсидії при оплаті житлово-комунальних послуг.
Інші виробники приставок, які захочуть постачати своє обладнання в Україну, повинні будуть отримати сертифікат у компанії Irdeto (її Зеонбуд вибрав як постачальника системи кодування сигналу) на право використання її системи умовного доступу (CAS), оскільки сигнал в мережі буде кодуватися. Правда, регіональні канали кодуватися не будуть, оскільки кодування проходить на головній станції в Києві, а регіональні програми підключаються на місцях, пояснюють в Зеонбуд.
Мовлення всіх каналів поки йде відкрито, а кодування
буде вводитися з першою партією приставок
Мовлення всіх каналів в мультиплексах поки йде відкрито, а кодування буде вводитися синхронізовано з першою партією приставок. "Не можу точно сказати, коли вони з'являться на ринку, але ця партія вже в дорозі. Думаю, до другої половини лютого ці пристрої приїдуть в Україну", - розповів кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ генеральний директор компанії Зеонбуд Віктор Галич.
У компанії також обіцяють, що активувати приставку можна буде автоматично - по SMS, через інтернет або по дзвінку в колл-центр, який має запрацювати в лютому.
Відзначимо, що крім 32-х безкоштовних каналів, в ефірній цифрі можуть з'явиться платні телеканали, наприклад, Discovery. Як пояснив Віктор Галич, зараз на цю тему ведуться переговори. "Може бути введений платний пакет, куди включаться популярні канали, наприклад, Discovery, в існуючих мультиплексах. Але 32 безкоштовні програми чіпати не будуть. У нас є надлишок цифрового потоку за рахунок використання DVB-T2", - додав він.
Кодування ефірної цифри буде складно обійти, але на ринку
можуть з'явитися і неофіційні "прошиті" пристрої.
Кодування ефірної цифри поки не включена, але обійти її, за словами Галича, буде складно: компанія вибрала одну з найбільш захищених систем умовного доступу. У той же час, існує ймовірність, що поряд із сертифікованими ресиверами на ринку незабаром можуть з'явиться і неофіційні пристрої, "прошиті" під прийом закодованих ефірних каналів - сьогодні такі "прошиті" пристрої використовуються для встановлення нелегальних супутникових тарілок.
Правильні телевізори
Зараз в Україні вже продаються телевізори з DVB-T2 ресиверами, але моделей поки мало і вони дорогі. Користувачі, у яких такі телевізори вже є, вже зараз можуть дивитися ефірну цифру. Але з часом їм доведеться все ж докуповувати обладнання - через кодування сигналу.
Як пояснив Віктор Галич, для власників телевізорів з DVB-T2-ресиверами продаватимуть спеціальні модулі: "Будуть випускатися окремі CAM-модулі, які вставляються в телевізор, і які можуть розкодувати сигнал. Вони будуть доступні в роздрібних мережах. Я не готовий зараз відповісти на питання про ціну, але, швидше за все, вони будуть дешевші, ніж приймачі ".
В Україні вже продаються телевізори з DVB-T2
ресиверами, але моделей поки мало і вони дорогі
У найбільшій мережі побутової техніки - "Фокстрот. Техніка для дому" - є телевізори з DVB-T2 декодерами тільки одного виробника - Philips. Це LCD-пристрої діагоналлю від 32 дюймів і вище, і відповідно, за цінами, орієнтовно, від 7 тис.грн. до 15 тис.грн. Наприклад, модель LCDtv32 "PHILIPS 32PFL6636T/12 коштує 7 тис.грн., LCDtv37-42" PHILIPS 40PFL6606T/12 - 9,9 тис. грн. Додатково налаштовувати телевізор для прийому ефірної цифри не потрібно.
DVB-T2-телевізорів мало і вони дорогі, все одно потім необхідно буде докуповувати CAМ-модулі, каже Олександр Курдинович, так що не має сенсу купувати їх саме зараз. Виробники ТВ-обладнання теж чекали рішення про систему кодування, тому до цих пір не завозили таку техніку. Цілком можливо, що вже найближчим часом лінійка таких пристроїв в роздробі помітно збільшиться.
Альтернатива ефірній цифрі
Через те, що приставки досить дорогі (це обумовлено обраною технологією передачі сигналу), частина аудиторії, яка дивиться зараз аналогове ТБ, може піти у супутникові або кабельні мережі, вважають в Незалежної асоціації телерадіомовників (НАМ).
"Зараз, у зв'язку з озвученою ціною (480-550 грн. за ресивер, - ред.), стає питання: хто буде купувати ці приставки? Подивіться на те, скільки коштує супутникова тарілка, якщо не говорити про легальні пропозиції. Нелегальну тарілку можна купити, умовно кажучи, за $ 100 (близько 800 грн., - ред.) і отримати до 300-500 каналів, залежно від картки. Хто платитиме за 32 канали, якщо можна заплатити приблизно ту ж суму за 300? Це велике питання. Тому, мені здається, проникнення ефірного цифрового телебачення в Україні може бути досить незначним ", - говорить виконавчий директор НАМ Катерина М'ясникова.
Частина аудиторії, яка дивиться зараз аналогове ТБ,
може піти у супутникові або кабельні мережі
За її словами, наприклад, в Одесі, цілком може вирости частка IPTV. "В Одесі є провайдери IP-телебачення, які вже зараз покривають до 40% міста, при тому, що пропонують" телефон, інтернет і ТВ "за 80 грн. на місяць", - зазначила Мясникова.
Аналогове мовлення почнуть відключати з 2013 року, а можливо і раніше. Повністю перейти на ефірне цифрове мовлення Україна повинна до 2015 року. Залишається ще питання покриття: Зеобнуд відзвітував про 95%, але це - розрахункові цифри, реальне покриття покажуть натурні дослідження.
|