Радарспотинг – захоплююче заняття!
Спотинг (від англійського слова «spot» - «побачити», «упізнати») - особливий вид хобі, ведення реєстру літаків, супроводжується фотографуванням і відеозйомкою літальних апаратів.
Головне для спотера визначити що за літак, його бортовий номер, серійний номер, при можливості - сфотографувати для наочності. Місцем зйомки служить аеропорт або дрібний аеродром. При самому поширеному вигляді зйомки - сідаючих літаків - зазвичай вибирається місце під злітно-посадковою смугою. Для якісного фотографування рухомих з великою швидкістю (до 300 км/год) об'єктів необхідний певний досвід, тому спотери займаються улюбленою справою як можна частіше. Багато з них відправляються в інші міста, щоб познімати в місцевому аеропорту. Фотографування це частина сучасного спотингу, але не його основа. Багато спотерів, особливо на Заході й досі ходять на спотинг з підзорною трубою і блокнотом, записуючи в нього який літак де і коли вони бачили.
Ще цікавіше і простіше спостерігати за реальним переміщенням літаків на екрані свого ПК і слухати переговори пілотів з наземними службами аеропортів, або між собою. Таке заняття називається радарспотингом. Воно стало можливим завдяки тому, що в даний час повітряне судно, що обладнане системою ADS-B, кожну секунду передає по радіо свої GPS координати, швидкість, висоту, курс, номер рейсу, сквок, залишок палива і т.п. Приймачі ADS-B, встановлені на борту іншого повітряного судна, в диспетчерському пункті або у вас удома, приймають ці дані для точного відображення на екрані монітора положення повітряних суден як в небі, так на землі.
ADS-B - це технологія, при якій "кожне повітряне судно бачить інше", що дозволяє запобігати пілотам небезпечні ситуації, іншим же дозволяє спостерігати. Однак можна успішно обійтися і без приймача.
Користувач нашого сайту Vortex люб'язно надав нам два посилання, перше з яких – он-лайн переговори пілотів з Бориспільським аеропортом, а друге - реальна карта повітряної обстановки. Дійсно дуже цікаво бачачи на карті пролітаючий над Носівкою (наприклад) літак вийти на балкон або у двір і переконавшись в цьому візуально, чути з динаміків свого ПК переговори його екіпажу з аеропортом Бориспіль.
Як користуватися? Відкриваєте перше посилання і запускаєте LISTEN (in browser, requires Flash). Дочекавшись в навушниках (динаміках) появи переговорів пілотів, віконця сайту й програвача «складаємо» і проходимо по другому посиланню, де знаходимо Україну, збільшуємо карту і насолоджуємося спостереженням за переміщенням літаків, слухаючи їх переговори. Слід взяти до уваги, що інтенсивність переговорів у різний час – різна. Вночі – зовсім низька. З транзитними літаками і з пілотами з інших країн переговори ведуться англійською, хоча вітаються майже всі українською. Це слід враховувати при налаштуванні прослуховування. При бажанні за картою можна не слідкувати, а лиш слухати перемовини і працювати на ПК.
А загалом спотинг дуже цікаве і захоплююче заняття. Ось деякі сайти для спотерів:
І це може бути цікавим:
|