Його кличний знак WB6ACU
Авт. В. Кияниця, UR5RU
Не можна слухати композицію «Hotel California» без бентежних почуттів. На радянському просторі, у 80-ті, ця пісня була дуже популярною. Незрозумілі слова і надривний голос співака надто гармонійно пов’язувалися із зворушливою музикою і неймовірно віртуозною грою на електрогітарах. Апогей – у завершенні композиції, коли «співають» тільки гітари. Діставало. Пройшли роки. Тисячі шлягерів канули в Лету. Тільки не «Hotel California». Вона живе і буде жити!
Бо «Hotel California» – одна з кращих музичних композицій за всі часи. Це не я стверджую. Десятки мільйонів переглядів у Ютуб. Тисячі захоплених коментарів з усього світу. Цю композицію називають часткою душі, часткою життя. Її танцювали і танцюють, її слухають коли розважаються і коли на душі сумно і хочеться «відірватись» від буденності… Врешті, її слухають, щоб згадати молодість і перші романтичні закоханості і щоб повернутися хоч би на хвилинку у ті часи, коли життя здавалося нескінченним і вічним, а від відчуття рук і тіла запрошеної на танець однокласниці, перехоплювало дух і відбирало мову. “Hotel California” – чи не єдині слова, які ми тоді розрізняли. Більш «просунуті» ще вихоплювали з тексту цифри “найтин сиксти найн” (nineteen sixty nine)…
А ще я тоді знав, що цю композицію виконує група “Eagles”. Що співак – барабанщик Дон Хейлі. Але, що у складі “Eagles” є радіоаматор – навіть на думку не спадало. Більш того, деякі джерела стверджують, що Джо Уолш (саме він радіоаматор) є співавтором музики знаменитого хіта! Хоч інші, переконують, що мелодія запозичена з композиції We Used to Know групи “Jethro Tull”. Зацікавило. Зацікавило так, що я у свої понад 65 (зрозуміло, що «парубком» був у далекі 70-ті) провів деякі «дослідження». З Гугла практично за секунди з’ясував, що кличний знак Джо Уолша WB6ACU. Коли задав пошук WB6ACU за зображеннями, то знайшов його фото у власному в шеку:
У молоді роки
У більш зрілому віці
Але чи не найголовнішим знайденим власним відкриттям став кліп виконання “Hotel California” у Нью-Йоркському Кепітал Центрі (The Capital Centre) у 1977 році. Я вперше побачив як робилося те, що десятки й десятки разів слухав і переслухував раніше. Вперше побачив Уолша. Ось він, з гітарою у червоній бандані, молодий, енергійний, лукаво пустотливий, і оригінальний музикант і наш короткохвильовий брат. А, головне, хлопці з “Eagles” не «фанерять», як це зазвичай у сучасних «виконавців». Подивіться, як самовіддано працюють гітаристи! Рух пальців, які видобувають зі струн бентежні звуки, показано крупним планом. Де і в кого ви таке сьогодні бачили?
Від кожного інструмента тягнеться шнур. Боже, скільки ці «шнурки» завдавали нам клопотів! Але без них тоді не вміли грати… Шнури від інструментів, від мікрофонів, від педалей. За них чіплялися, рвали, заплутувалися і, навіть, падали. Проте яка була чудова ця жива, не комп’ютеризована і «орадіомікрофонена» музика!
Отже, якщо ваш браузер, процесор і вбудований плеєр здатні якісно відтворити цей кліп, то слухайте і насолоджуйтесь:
https://youtu.be/KRiSMXFpWIg
(*Суттєве зауваження див. у кінці статті)
Далі. Все, що знайшов, дбайливо переписав на свій ПК. Для власного вжитку, так би мовити. Щоб коли виникне бажання знов послухати, то вже щоб не шукати. Проте не втримався, аби у безлічі Ютубівських кліпів цього твору, не переглянути і інші варіанти. І… розчарування. Не групою. А тими, хто додумався штучно зібрати “Eagles” і витягти їх на сцену через тридцять років? Ні, композиція звучить. Але ж не гітари, а труби. А гітари, так – як же без них. І без «фанери» ніяк. І герой наш постарів…
https://www.youtube.com/watch?v=S9MeTn1i72g
Ні, треба уміти і мати волю вчасно кинути те, де ти був вершиною. Не тільки у музиці, а й в боксі, футболі. Нехай тебе запам’ятають у розквіті сил, слави і майстерності. Аксіома. Правда ж гонорари ніхто не відміняв…
В завершення, ще трохи про радіоаматорське життя Джо Уолша (WB6ACU) з групи “Eagles”, з чого можна зробити висновок, як цікаво живуть заокеанські наші колеги-радіоаматори. Нам так не загрожує, на жаль. Добрі обличчя, доброзичливість, гумор і невимушеність. Ніхто нікого не ображає. Кожний має право висловити свою думку і поставити запитання. Жодної напруженості. І в Уолша непомітно ніякої «зірковості». Чи зможемо ми, українські радіоаматори, коли не будь так? І чи знайдеться ентузіаст для створення подібного фільму з участю радіоаматора Сергія Реброва, приміром? А поки що дивимось Уолша, американського радіоаматора WB6ACU із своїми радіосоратниками:
https://www.youtube.com/watch?v=sp4wjVU7TPc
P.S. Пишучи, що треба вміти вчасно піти, я мав на увазі, піти з неперевершеного хіта «Hotel California». А творчість продовжувати, звичайно. Що, власне, Джо й робить. Ось як сьогодні звучить WB6ACU:
https://www.youtube.com/watch?v=il1Byvn_vMA
До речі, про текст композиції «Hotel California». Варіантів перекладів дуже багато. На мою думку, кращий і найбільш відповідний оригіналу у нижче поданому посиланню на добірку перекладів розташований першим. Хоча й він не бездоганний. Приміром, у приспіві, фрази «Such a lovely place» і «Such a lovely face» перекладені однаково, як «Такое замечательное место». А треба ж було перекласти як «Такое замечательное место», «Такое замечательное лицо». Та й навряд, що нічний сторож, за тих обставин, називав гостя на Ви. Тим не менш, читаємо і уявляємо цю давню історію в готелі «Каліфорнія», про яку повідав соліст групи “Eagles” і про походження якої й до сьогодні нема однозначного трактування:
http://www.amalgama-lab.com/songs/e/eagles/hotel_california.html
73’s to WB6ACU de UR5RU and UR4RWW
* Коли стаття була готова – перестало працювати посилання на її головну родзинку, тобто на кліп виконання “Hotel California” у Нью-Йоркському Кепітал Центрі (The Capital Centre) у 1977 році. Замість кліпа «вітав» напис від якогось UMG про порушення авторських прав. Друк статті втратив сенс. Але Інтернет не був би Інтернетом, щоб так безглуздо все скінчилося. Почали з’являтися нові й нові посилання. Їх блокували, а вони знову відроджувалися. Я не знаю на скільки це правильно позбавляти мільйони прихильників даної композиції всякої можливості її перегляду без комерційного використання. Адже доступної альтернативи нема. Отже, якщо і дане посилання перестане працювати, то гугліть так:
«Eagles - Hotel California Live. At The Capital Centre, 1977»
А там обов’язково знайдіть саме той кліп, про який іде мова. Він розпочинається такою картинкою:
Це суттєво. Саме про цей кліп під назвою «Eagles - Hotel California Live. At The Capital Centre, 1977» написана ця стаття. |