Проблеми з клеяркою – клеєвим пістолетом з Китаю
Авт. В. Кияниця
Просто не вистачає слів, для пояснення абсолютно дикої своєю аморальністю ситуації за якої дітки із загалом небагатих наших українських сімей, тягнучись до технічної творчості, після довгих умовлянь батьків, купують цей омріяний клеєвий пістолет. Дитяча уява вже малює красиві і вишукані вироби, які будуть виготовлені власними руками і за допомогою придбаного чудо-інструменту! На жаль радість триває не довго – «чудо-пістолета» вистачає на декілька днів, або й годин. Хтось із дорослих скаже: яка ціна, така й робота. Але у дітей все складніше. Багато з них вперше зіштовхуються з такою відвертою халтурою виробника і плачуть від безсилля. І батьки, й дідусі, бачачи ці сльози, впевнено беруться за викрутку – а може ще вдасться чимось зарадити?
На жаль, як правило, зарадити можна не багато. Бо основна проблема «пістолета» - примітивність, іграшковість і технічна безвідповідальність конструкції. Найважливіший з недоліків – відсутність термоконтролера, який би «слідкував» за температурою котрої досяг нагрівальний елемент. А елемент цей постійно перегріває камеру для розплавлення клеєвого осердя, позаяк розрахований на напругу, для якої 220 Вольт є граничними.
У результаті такого постійного перегрівання клей починає неконтрольовано підтікати як з робочого отвору, так і, що значно гірше, у внутрішній простір пістолета. Ці підтікання стають можливими внаслідок низької експлуатаційної якості ущільнювальних резинок (на фото вони червоного кольору і позначені цифрами 1 і 2). При заповненні внутрішнього простору розплавленим клеєм, він загусає. Від цього погіршується відтік тепла і від так перегрітого нагрівального елемента. І коли він зруйнується – це тільки питання нетривалого часу. Замінити його нічим. Починається збір грошей (в середньому 50 гривень) на нову клеярку, яка повторить долю попередньої… Процес стає схожим на безглуздий.
Що можна порадити?
Увага дівчаткам і хлопчикам! Описані нижче роботи мають робити повнолітні особи, які знайомі з правилами безпечного виконання електротехнічних робіт. Описані нижче роботи мають вам допомогти зробити дорослі!!!
Отже, спираючись на досвід повсякденної причетності до вимушеної експлуатації цих китайських одноденок, для подовження терміну їх використання можна порадити не чекати коли вже все сталось, а розібрати клеярку відразу ж після придбання. Звичайно за умови, що вам не обіцяно продавцем замінити її при виході з ладу протягом «гарантійного терміну», який деякі відчайдухи іноді встановлюють (не більше неділі-двох, звичайно, та й то, якщо бачать, що покупець не місцевий).
Розбирається клеєвий пістолет дуже просто. Спочатку слід зняти стискуюче кільце (4) і пружинку-підставку (5), а потім, за допомогою викрутки, обережно вигвинтити два гвинти-саморізи (6). Після цього будь-яким лезом розділити половинки корпусу. При цьому, можливо, знадобиться певне зусилля, позаяк половинки по периметру мають незначні самопрогинаючі защіпки – вони не зламаються.
Як тільки половинки корпусу трохи розійдуться між собою, слід покласти пістолет на поверхню столу боком у якому нема отворів для саморізів і ціпко притримуючи його, обережно відділити повністю верхню половину корпусу, відклавши її вбік. Якщо проігнорувати цю вимогу, то деталі пістолета, після роз’єднання половинок корпусу можуть хаотично розсипатися, а внутрішні пружини взагалі «далеко розлетітися».
Відкривається внутрішня будова де: 1 і 2 – резинки, покликані перешкоджати протіканню розплавленого клею через нещільності конструкції. Саме вони є головними «вкорочувачами віку» клеярки! Як показує досвід експлуатації, ці резинки, перегріваючись, сильно розм’якшуються після чого стають неспроможними утримувати натиск розплавленого клею і він, як вже говорилось вище, просочуючись через резинку (2) поступово заповнює об’єм навколо нагрівального елементу (7). З іншого боку клей, який просочується через резинку (1) здебільшого накопичується під нею, а потім вже її розм’якшену вичавлює з корпусу пістолета – починає хлябатись носик клеярки – теж прикрість. Механізм подачі клеєвого осердя (3) є більш довговічним і ремонтувати його не доводилось.
Тож порадити можна не багато, на жаль:
- своєчасно ліквідовувати підтікання клею в районі нагрівального елементу – для чого було б ідеальним підібрати, чи виготовити («голь на выдумки хитра!») більш надійне ущільнення замість резинки (2);
- змінити резинку (1) в районі «носика» клеярки на більш витривалу резинову прокладку;
- за допомогою автотрансформатора знизити напругу живлення з 220 Вольтів, до величини, при якій нагрівальний елемент менше перегрівається. Особливо, при суттєвих перервах у використанні клеярки. Або пояснити користувачу, що при перервах у використанні, клеярка перегрівається – тож у таких випадках її необхідно періодично від’єднувати від живлення;
- при придбанні клеєвих осердь слід уникати надто дешевих і неякісних. Осердя мають діаметр 8 і 11 мм. Тонші осердя – для одних пістолетів, товщі – для інших. Ставити 8-міліметрове осердя в пістолет який розрахований на 11-міліметровий не можна – через нещільність яка утвориться між осердям і стінкою нагрівальної камери, розплавлений клей потече в корпус при будь якому перехиленні клеярки, що при роботі не є рідкістю;
- слід знати, що клеєві осердя мають різні властивості, якість і призначення. Вони є для дерева, кахлі, металів, ковроліну, каменю і ще багатьох матеріалів. Одні згинаються в бублик, інші ламаються мов скло. Є осердя білі, а є прозорі. Для картону – здебільшого руді.
Висновок
Радикально зарадити проблемі можна тільки придбавши нормальний фірмовий клеєвий пістолет таких солідних виробників як Steinel Gluematic, Dremel, Bosh. Люди знаючі для моделістів радять модель «STEINEL GLUEMATIC-3002». Такі клеярки стануть у нагоді і діткам, і татам, і дідусям. Щоправда для «дорослих робіт» знадобиться і фен, за допомогою якого можна підігріти з’єднувані деталі, що зробить їх склеювання більш якісним і надійним.
Про принцип дії і використання клеєвих пістолетів можна почитати тут
Василь Кияниця, директор Носівської СЮТ, керівник гуртка-методист. 22.12.2011 року.
|