МОДЕРНІЗАЦІЯ ДОМАШНЬОГО
ЗВАРЮВАЛЬНОГО АПАРАТУ
Авт. О.М. Кащенко
З'єднання сталевих деталей методом зварювання останнім часом є звичною справою для багатьох самодіяльних майстрів. Торгівля нині пропонує досить надійні і високоякісні зварювальні апарати конвертерного типу (імпульсні). Але такі апарати не всім доступні. Та й чи потрібно придбавати дорогий пристрій для використання раз, чи два на місяць, а то й на рік? Водночас у технічних гуртках, домашніх майстрів все ще достатньо саморобних зварювальних апаратів, що живляться від мережі напругою 220 В. Зварювальний струм у них, як правило, змінний.
І хоч такі апарати прості і недорогі, але працювати з ними не завжди зручно, та й якості зварювального шва домогтися нелегко. А ще, надто вже сильно вони впливають на мережу, від чого потерпають інші її користувачі (сусіди). Для суттєвого зменшення перешкод від зварювального апарата в мережу, набагато зручніше працювати на постійному струмі, для чого необхідно вбудувати у вже наявний апарат випрямляч і баластний дросель. Схема допрацьованого таким чином пристрою показана на малюнку.
Для роботи у випрямлячі у якості VD1-VD4 підійдуть, крім зазначених на схемі, діоди Д161-250, Д161-320, В200. Їх слід встановити на тепловідвід з великою ефективною поверхнею. В авторському варіанті використані серійні тепловідводи О171-80.
Введення дроселя дозволяє значно полегшити запалювання зварювальної дуги і забезпечує більшу її стійкість. Дросель L1 виготовлений на магнітопроводі від мережевого трансформатора ТС-270 старого лампового телевізора. Всі обмотки трансформатора треба видалити, і на кожен його каркас намотати по обмотці з 20-30 навивок мідного дроту прямокутного перерізу площею 16 ... 22 мм. Обмотки включають згідно послідовно. Між половинами магнітопровода треба при зборці вкласти прокладки з текстоліту товщиною 0,3 ... 0,5 мм.
Конструктивно випрямляч і дросель змонтовані у вигляді автономної приставки, що дозволяє швидко змінювати рід зварювального струму і полегшує доставку зварювального обладнання до місця роботи. Приставка практично була випробувана з різними саморобними зварювальними апаратами та отримала хороші відгуки як досвідчених зварювальників, так і початківців аматорів. Слід зазначити, що у ряді випадків, буде слід знизити напругу на вторинній обмотці зварювального трансформатора до, приблизно, 40 Вольтів – якщо вона була надто вищою.
Література:
А. КЛАБУКОВ, С. БАБИНЦЕВ. "Радіо" №4 за 2002 р. с. 42 |