Різак для алюмінію та пластмас
авт В. Кияниця
Якщо вам часто доводиться конструювати, то неодмінно виникає потреба у розрізанні листового алюмінію, органічного скла та пластмас. Для цього слід на точилі виготовити самостійно різак для прямолінійного різання листового оргскла і дюралюмінію (рис. 1). Цей різак зазвичай виготовляється з полотна ножівки по металу.
Тонкі листи матеріалу достатньо "прокреслити" різаком по лінійці 3 ... 4 рази, після чого вони легко розламуються. При різанні листів товщиною більше 4 мм на листі прорізають канавки з обох його сторін. Сумарна глибина прорізу має бути не менше 1/3 товщини листового матеріалу. Якщо ріжучій частині різака надати клиноподібну форму, як у леза ножа, то ним легко вдасться різати листи дюралюмінію товщиною до 2 мм.
Рис. 1. Різак для оргскла і дюралюмінію (з полотна для ручної ножівки по металу)
Для обробки оргскла придатні практично всі види інструментів "по металу". Хоч, до них не зайве додати ще кілька пристосувань, які доведеться виготовити самостійно. Кількість їх невелика і всі вони прості у виготовленні. На рис. 2а показана терка велика, яка представляє з себе дошку, обклеєну з обох боків шматками наждачної шкурки (з одного боку наклеєна дрібна шкурка, з іншого - більш груба). Така терка призначена для отримання "прямолінійності" склеюваних граней прямокутних деталей. Для цього оброблювану деталь просто труть потрібною гранню по поверхні терки. В основному на такій терці "шліфують" довгомірні деталі.
Малою теркою (рис. 2б) зручно доводити до потрібної кондиції дрібні деталі. У цьому випадку дерев'яний брусок обгортають наждачною шкіркою, краї якої кріплять на бічній вузькій грані дерев’яного бруска гвоздиками. Бажано мати набір подібних малих терок зі шкурками різної зернистості.
На рис. 2в зображено циліндричну терку, що складається з дерев'яного круглячка, обгорнутого шкіркою. Вона призначена для обробки стінок отворів і інших криволінійних поверхонь.
Для шліфування і полірування поверхонь з малими радіусами кривизни використовуються своєрідні "бори". Береться відрізок дроту і один його кінець обклеюється смужкою наждачної шкурки (для шліфування) або шматочком ворсистої тканини (для полірування). Протилежний кінець стрижня вставляється в патрон дриля або токарного верстата. Смужки шкурки (тканини) приклеюються клеєм "Момент".
Рис. 2. Терки для оргскла, пластмас, алюмінію: а - велика; б - мала; в - кругла; 1 - шкурка; 2 - цвяхи
За матеріалами інтернет-публікацій і з власного досвіду |